SOD TORAH
רשימת צפנים גמרא אונליין מי אנחנו פורומים

חכמים ידעו שכדור הארץ סובב את השמש

כתבות, מאמרים מתורגמים ובלעדיים של הגולשים ושל המערכת בנושא.

חכמים ידעו שכדור הארץ סובב את השמש

הודעהעל ידי sodtorah » ו' מאי 09, 2014 12:38 pm

הראנו כבר שמוכח בזוהר (זהר חלק ג יא) שכדור הארץ עגול ומסתובב על צירו. כי כתוב שם: "ובספרא דרב המנונא סבא פריש יתיר, דהא כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור, אלין לתתא ואלין לעילא וכו'", כלומר היה כתוב בספר של רב המנונא הזקן, שכל העולם מסתובב במעגל כמו כדור, ויש אנשים למעלה על הכדור ויש אנשים למטה בו זמנית וכאשר לאלה שלמעלה יש אור יום, אז לאלה שלמטה יש לילה וכו', עיין כאן כל ההמשך. ואם כן משמע בפשיטות, שהסיבוב של הכדור גורם לאלה שלמעלה לאור יום, ולאלה שלמטה לילה וחוזר חלילה, ולכן כבר מכאן מובן שאין השמש סובבת את כדוה"א (הסבר לקמן).

הוכחה מלשון הזוהר שכדור הארץ מסתובב סביב השמש

וצריך לדייק במאמר הזה, כי כל דברי חז"ל ובפרט הזוהר בתכלית הדקדוק ואין מילה מיותרת, ומדוע אמר "כל ישובא מתגלגלא בעגולא ככדור", שאם רוצה להשמיע לנו שכדור הארץ מסתובב על צירו בלבד, היה לו לומר "מתגלגלא כביצה", כלומר שמזיזים את הביצה בתנופה היא סובבת סביב עצמה, וזה משל ידוע בפי חכמים (כגון לעניין מוקצה ביו"ט). אלא ודאי רוצה להשמיע לנו, שכמו כדור שבועטים בו מסתובב סביב עצמו, וגם מתקדם במהירות קווית תוך כדי הסיבוב כך כדור הארץ. וזה באמת המסלול של כדור הארץ שגם מסתובב סביב עצמו וגם מתקדם במהירות סביב השמש. ואם היה אומר ביצה שמסתובבת במקום, אין זה מספיק לתאר את המצב של כדור הארץ שגם מתקדם במהירות סביב השמש.

ועוד צריך לדייק מדוע לא אמר פשוט: "מתגלגלא ככדור", שאז מובן שכדור הארץ עגול וגם מסתובב על צירו כמו כדור שעומד במקומו, מדוע צריך לומר: "כל ישובא מתגלגלא בעגולא ככדור", המילה בעגולא (במעגל) מיותרתאלא ודאי שרוצה להשמיע עוד דבר. והיינו שכל העולם הוא בצורת כדור, וגם מסתובב על צירו, ובנוסף הוא מתקדם במהירות קוית כמו כדור שבועטים בו אבל מתקדם בעגולא היינו במסלול מעגלי סביב, רוצה לומר: שכדור הארץ מתגלגל במסלול עגול סביב לדבר מה. ולכן הדימוי הנכון של הזוהר למילים: "כל העולם מסתובב במעגל כמו כדור", יהיה כדור שמחובר בחוט לעמוד, שבועטים בכדור, והוא מתחיל להסתובב במעגל סביב העיגול. וזה בדיוק דימוי למצב של כדור הארץ סביב השמש שהם מחוברים בחוט בלתי נראה הניקרא "כוח משיכה".

כדור הארץ: (1) מסתובב סביב עצמו, (2) מסתובב סביב השמש, כמו כדור שמחובר לחוט סביב עמוד.

ולאחר הדיוקים הלשוניים הנכונים בזוהר, צריך עוד חיזוק לנאמר כדי להוכיח שבאמת כך הדבר, ונביא 3 ראיות לכך שהשמש עומדת במרכז:

 

הוכחה בשלילה, שהשמש לא מסתובבת סביב כדור הארץ

ועוד אם נזכר בדברי ספרי רב המנונא סבא:

(זהר חלק ג יא) ובספרא דרב המנונא סבא פריש יתיר, דהא כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור, אלין לתתא ואלין לעילא, וכל אינון בריין משניין בחזווייהו, משינויא דאוירא, כפום כל אתר ואתר, וקיימין בקיומייהו כשאר בני נשא. ועל דא אית אתר בישובא, כד נהיר לאלין חשיך לאלין, לאלין יממא ולאלין ליליא, ואית אתר דכוליה יממא, ולא אשתכח ביה ליליא בר בשעתא חדא זעירא.

משמע בפירוש, שאמר "ועל דא אית אתר" וכו', כלומר בעקבות מה שאמרנו שהעולם עגול ומסתובב, אז יש מקום בעולם שכאשר מואר לאלה בצד אחד אז לאלה בצד השני יש חושך, לאלה יש יום אז לאלה שבצד השני יש לילה, ויש מקום בעולם שכולו יום ואין בו לילה אלא שעה אחת קטנה (אנטרטיקה וכדומה). והרי שאומר בפירוש, שבגלל ("ועל דא") סיבוב כדור הארץ נגרם היום לאלה בצד אחד והלילה לאלה שבצד השני, וכי יעלה על דעתך אחרי שאמר את זה, שיחשוב שהשמש סובבת סביב כדור הארץ, וזה לא יתכן, כי אמר בפירוש ששינוי היום והלילה נגרם עקב סיבוב כדור הארץ ולמה צריך שהשמש תבוא ותצא כביכול תסובב את כדור הארץ גם כדי שיהיה שינוי יום ולילה. ואם הייתה גם מסתובבת סביב כדור הארץ, הרי שהייתה כמו הירח והכתוב אומר: "עשה ירח למועדים שמש ידע מבואו", ודרשינן בר"ה (כה.) א"ר יוחנן מ"ט דבי רבי וכו' שמש הוא דידע מבואו ירח לא ידע מבואו, כי הירח זורח ושוקע בשעות לא קבועות עקב זה שהוא מסתובב סביב כדור הארץ אבל השמש הקבועה במקומה זורחת ושוקעת לפי סיבוב כדור הארץ בזמנים קבועים בקירוב שמשתנים רק לפי עונות השנה.

ואם כן, פסלנו את האפשרות שהשמש מסתובבת סביב כדור הארץ, והאפשרות השנייה היחידה האפשרית שהשמש היא במרכז וכדור הארץ סובב אותה כפי שדייקנו מלשון הזוהר.

הוכחה שכדור הארץ סובב את השמש

ולגבי אנטרטיקה ידוע שהסיבוב של כדור הארץ סביב השמש הוא שמשפיע על מספר השעות ביום שיהיה שמש בקוטב הדרומי (עיין בגרף ובהערה 3), ולכן חייבים לומר שמה שאמר "כל ישובא מתגלגלא בעיגולא ככדור", כולל את הסיבוב של כדור הארץ סביב השמש ולא רק את הסיבוב של כדור הארץ על צירו, כי הסיבוב על צירו לא משפיע כלל על מספר השעות שיש שמש בקוטב הדרומי ואיך אמר "ועל דא". אלא אמר "ועל דא" כלומר כיוון שגם כדור הארץ מסתובב סביב השמש וזה גורם לחילוף עונות השנה, על ידי כך שכדור הארץ מתקרב ומתרחק מהשמש במסלולו, ובכך משנה את הזווית של הקוטב הדרומי מול פני השמש, ונוצר מצב שאז יש מקום בעולם שיש בו אור רוב הזמן.

______________

1) ר"ה (כ.): אמר רב נחמן כ''ד שעי מכסי סיהרא

2) כי השמש מסתובבת לכאורה סביב כדור הארץ כל 24 שעות, וכדור הארץ מסתובב סביב מקומו, והירח מקבל אורו מהשמש כפי שהזוהר אמר, ולכן כשהשמש נכנסת להאיר לאלה שלמטה, כדור הארץ חוסם את אור השמש מהירח, ולפחות פעם ביום יהיה ליקוי ירח, וזה לא ייתכן כי הם ידעו במציאות שהירח מתכסה רק יום אחד בחודש. על כרחך לומר שהם ידעו שהשמש לא מסתובבת כלל.

3) רואים שלפי עונות השנה משתנה הזמן שיש שמש, בינואר כמעט כל היום, וביוני יש רק לילה, אבל הסיבוב של כדור הארץ לא משנה את כמות השעות שיש לילה בקטבים או בכל מקום אחר, כי הסיבוב של כדור הארץ לא משפיע על זה, הוא אמנם גורם להופעת השמש והלילה, אבל הוא לא קובע כמה שעות ביום יהיה לילה וכמה שעות יהיה יום (מתוך 24 שעות סה"כ שלוקח לו להסתובב).

South Pole sunlight chart, showing total darkness around the middle of the year, and full sunlight at the start and end of the year

 שעות שמש מול חודשי השנה הלועזית בקוטב הדרומי (www.antarctica.gov.au)

sodtorah
מנהל האתר
 
הודעות: 72
הצטרף: ד' דצמבר 19, 2012 1:00 pm

חזור אל כתבות על מדע ואמונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron