SOD TORAH
רשימת צפנים גמרא אונליין מי אנחנו פורומים

תנינים, דרקונים או דינוזאורים? (חלק ראשון)

כתבות, מאמרים מתורגמים ובלעדיים של הגולשים ושל המערכת בנושא.

תנינים, דרקונים או דינוזאורים? (חלק ראשון)

הודעהעל ידי sodtorah » ג' יולי 23, 2013 7:51 pm

 לכאורה שלושה דברים שונים לחלוטין, אולם אם בוחנים מקרוב את ההיסטוריה של האנושות בשילוב ממצאים תורניים וארכיאולוגיים מגיעים למסקנות מרחיקות לכת, היום אנחנו יכולים בקלות לחבר את כל החלקים החסרים ולהשוות בין שלושתם.

התנינים

הערה: החלק הזה לא עוסק בחלוקה מדעית של החיות לקטגוריות, אלא בחלוקה תורנית, ההבדל הוא לדוגמא שעטלף נחשב מבחינה מדעית ליונק (כך בני אדם החליטו), מבחינה תורנית יחשב לעוף.

נתחיל בהתחלה ונבחן אם יש קשר בין הדינוזאורים של המדע לתנינים של התורה, התנינים מוזכרים בתורה כבר בבראשית כנבראים ביום החמישי:

כ וַיֹּאמֶר אֱלֹהִים--יִשְׁרְצוּ הַמַּיִם, שֶׁרֶץ נֶפֶשׁ חַיָּה; וְעוֹף יְעוֹפֵף עַל-הָאָרֶץ, עַל-פְּנֵי רְקִיעַ הַשָּׁמָיִםכא וַיִּבְרָא אֱלֹהִים, אֶת-הַתַּנִּינִם הַגְּדֹלִים; וְאֵת כָּל-נֶפֶשׁ הַחַיָּה הָרֹמֶשֶׂת אֲשֶׁר שָׁרְצוּ הַמַּיִם לְמִינֵהֶםוְאֵת כָּל-עוֹף כָּנָף לְמִינֵהוּ, וַיַּרְא אֱלֹהִים, כִּי-טוֹב.  עוגןכב וַיְבָרֶךְ אֹתָם אֱלֹהִים, לֵאמֹר:  פְּרוּ וּרְבוּ, וּמִלְאוּ אֶת-הַמַּיִם בַּיַּמִּים, וְהָעוֹף, יִרֶב בָּאָרֶץכג וַיְהִי-עֶרֶב וַיְהִי-בֹקֶר, יוֹם חֲמִישִׁי.

נשים לב שמדובר בתנינים גדולים, כל מעשה בראשית מדבר על בריאה כללית של משפחות שלמות של חיות בנפרד, כלומר ה' בורא את כל שרץ המים למינהם, ואת כל עוף כנף למינהו, מכאן אפשר להסיק שהתנינים הגדולים הם קטגוריה שלמה של מינים בשם כולל ממש כמו הדינוזאורים.

חיזוק לנאמר נביא מספר שמות, פרשת וארא:

עוגןח וַיֹּאמֶר יְהוָה, אֶל-מֹשֶׁה וְאֶל-אַהֲרֹן לֵאמֹר.  עוגןט כִּי יְדַבֵּר אֲלֵכֶם פַּרְעֹה לֵאמֹר, תְּנוּ לָכֶם מוֹפֵתוְאָמַרְתָּ אֶל-אַהֲרֹן, קַח אֶת-מַטְּךָ וְהַשְׁלֵךְ לִפְנֵי-פַרְעֹה--יְהִי לְתַנִּין  י וַיָּבֹא מֹשֶׁה וְאַהֲרֹן, אֶל-פַּרְעֹה, וַיַּעֲשׂוּ כֵןכַּאֲשֶׁר צִוָּה יְהוָה; וַיַּשְׁלֵךְ אַהֲרֹן אֶת-מַטֵּהוּ, לִפְנֵי פַרְעֹה וְלִפְנֵי עֲבָדָיו--וַיְהִי לְתַנִּין3

טו לֵךְ אֶל-פַּרְעֹה בַּבֹּקֶר, הִנֵּה יֹצֵא הַמַּיְמָהוְנִצַּבְתָּ לִקְרָאתוֹ, עַל-שְׂפַת הַיְאֹר; וְהַמַּטֶּה אֲשֶׁר-נֶהְפַּךְ לְנָחָשׁ4, תִּקַּח בְּיָדֶךָ.

כלומר ה' שולח את משה ואהרון להפוך את המטה לתנין (2בנתיים הם לא ידעו בדיוק לאיזה חיה המטה יהפוך אלא רק את המשפחה של החיות שאליה היא משתייכת), לאחר שהמטה כבר נהפך לתנין3  ה' מתייחס אל המטה בפירוט יותר וקורא במין הספציפי של החיה – הנחש4.

עוד נשים לב, שביום החמישי נבראו חיות המים והעופות, אפשר לחשוב שהתנינים הגדולים היו צריכים להברא דווקא ביום השישי עם כל בעלי החיים שוכני היבשה, אבל מסתמן שאלו סוגי חיות אשר חלקם במים וחלקם עפות ואף בין שני הקצוות האלו ביבשה, ממש כמו שנחלקים הדינוזאורים[1].

אם היינו שואלים מורה לתנ"ך ממוצעת היא הייתה אומרת מיד כי האזכור וההאדרה של התנינים הגדולים הוא על מנת לעשות דלגיטימציה[2] לחיות אלו שנחשבו לאלים בתקופות קדומות, אולם מכל האמור לעיל הוכחנו בבירור שלא מדובר בזן של תנינים המוכר לנו כיום או אפילו בזן ספציפי אחד. שאלה מתבקשת בכל זאת היא מדוע הם מוזכרים באופן אקסלוסיבי בתיאור הבריאה בעוד כל שאר החיות מופיעות בראשי פרקים? ככל הנראה תפקיד מאוד משמעותי (או חוסר בתפקיד) מחכה להם במהלך הבריאה.

עוד נצביע על התיאור היחודי של התנינים כגדולים - התיאור המיוחד הזה מצביע על החיות האלו כגדולות יחסית לשאר הבריאה, כמו כן גודלם הרב של הדינוזאורים יחסית לחיות היום הביא את המדענים להשערה שבני אדם לא חיו בתקופה של הדינוזאורים, אנחנו רואים שקל לנו מאוד לקשר בין התנינים לדינוזאורים כבר מעכשיו.

מכל זה אנחנו מסכמים שהשם תנינים גדולים הוא שם כולל לקטגוריה שלמה של זנים, ככל הנראה חלקם זוחלים, אשר חיו בעבר בכדור הארץ. הם חיים באוויר, בים וביבשה וכמה מהם שרדו עד היום[3].

___________________________________________________ 

[1] לדוגמא ה-Pterosaur חי באוויר, ו-Plesiosaurs ('near lizards'), sea-living reptiles. Ichthyosaurs ('fish lizards'), dolphin-like sea reptiles חיים במים כולם זוחלים.

[2] הלויתן כתנין עצום: http://en.wikipedia.org/wiki/Leviathan

[3] ביניהם: נחשיםלטאותתנינים ויתכן כי שרדו גם דינוזאורים: http://en.wikipedia.org/wiki/Living_dinosaur

sodtorah
מנהל האתר
 
הודעות: 72
הצטרף: ד' דצמבר 19, 2012 1:00 pm

חזור אל כתבות על מדע ואמונה

מי מחובר

משתמשים הגולשים בפורום זה: אין משתמשים רשומים ואורח אחד

cron